+0  
 
0
81
1
avatar

2 vases and 8 bunches of flowers cost $15.

20 vases and 5 bunches of flowers cost $25.

 

How much does each item cost?

 Jul 6, 2020
 #1
avatar
0

Let the price of a single vase =V

let the price a single bunch of flowers =F

 

2V  +  8F = 15........................(1)

20V  + 5F=25........................(2)

 

Now, you have 2 simultaneous equations. Can you solve them?

 Jul 6, 2020

14 Online Users

avatar
avatar
avatar