+0  
 
0
87
1
avatar

1 bag and 2 pencil boxes cost $d. 2 bags, 4 pencil boxes and 4 erasers cost $28.
(a) How much does one eraser cost? Express your answer in terms of d.

(b) If d = 13, find the cost of an eraser.

 May 15, 2022
 #1
avatar
+1

(a) x + 2y = d

     2x + 4y + 4z = 28

    2(x + 2y = d) = 2x + 4y = 2d

          2d + 4z = 28

          4z = 28 - 2d

            z = 7 - 1/2d

    Answer: $7 - 1/2d

(b) 7 - 1/2 (13) = 0.5

    Answer: $0.5

 May 16, 2022

6 Online Users