+0  
 
0
43
1
avatar

Gail bought 5 pounds of oranges and 2 pounds of bananas for $14. Her husband later bought 3 pounds of oranges and 6 pounds of bananas for $18. What was the cost per pound of the oranges and the bananas?

 Aug 10, 2020
 #1
avatar
0

Let the price of a pound of oranges =O

Let the price of a pound of bananas =B

 

5O + 2B = 14..................................(1)

3O + 6B = 18..................................(2)

 

So, now you have 2 simultaneous equations. Can you solve them?

 Aug 10, 2020

16 Online Users

avatar
avatar