Loading [MathJax]/extensions/TeX/color.js
 
+0  
 
0
2308
1
avatar

The concession stand at the local high school sells pretzels and lemonade. The total cost of two pretzels and a lemonade is $5.75. The total cost of two lemonades is $0.25 more than the cost of a pretzel. What is the cost of a pretzel?

 Mar 9, 2016
 #1
avatar
0

p = pretzel cost

then TWO lemonades = p + 25   according to description     so ONE lemonade is  (p=25)/2

Two pretzels and a lemonade = 575  "         "      "

So:

2p + (p+ 25)/2 = 575

2.5p + 12.5 = 575

2.5p= 562.5

p = 562.5/2.5 = 225   or $2.25

 Mar 9, 2016

0 Online Users