+0  
 
0
75
1
avatar

A piece of peanut butter fudge costs 33 cents. April has 2 dimes and 3 pennies. How many more Pennie's does she need to make 33 cents?

 Jan 16, 2022
 #1
avatar
0

A piece of peanut butter fudge costs 33 cents. Here April has 2 dimes and 3 pennies. Thus, April has,

A = 2 × 10 + 3

   = 20 + 3 = 23 cents

So, April need 33 - 23 = 10 cents. also, 10 cents = 1 dime.

the required number of dimes is 1 dime.

 Jan 17, 2022

32 Online Users

avatar
avatar