+0  
 
0
162
2
avatar+10 

Sarah wants to mix together some M&M's costing $5.00 per   kilogram   with   some   peanuts   costing $7.50 per kilogram. She wants to sell 10kg of the mixture for $7.25 per kg. How many kilograms of M&M's are needed?

 Mar 2, 2021
 #1
avatar+564 
+1

lets say she buys m killograms of M&M's, and p killograms of peanuts. we have:

 

5m+7.5p=72.5

m+p=10

5m+5p=50

2.5p=22.5

p=9

m+9=10

m=$\boxed{1}$

 Mar 2, 2021
 #2
avatar+34316 
+1

m = m&m kg           cost      $ 5 m

p = peanuts kg   =   10-m        cost      $ 7.5 (10-m)

10 kg final amount      cost    7.25 (10)

 

5m + 7.5 (10-m)   = 7.25 (10)

-2.5 m = -2.5

m =   1 kg                   then p = 10 -m = 9 kg of peanuts

 Mar 2, 2021

13 Online Users

avatar