+0  
 
0
37
1
avatar

At a candy store, Gavin bought 2 kilograms of jelly beans and 2 kilograms of gummy worms for $32. Meanwhile, Dustin bought 2 kilograms of jelly beans and 1 kilogram of gummy worms for $25. How much does each candy cost?

 Jul 1, 2020
 #1
avatar+638 
+1

Let x be the cost of a kilogram of jelly beans and y the cost of a kilogram of gummy worms. We form two equations:

 

2x+2y=32 

2x+y=25

 

We have a system of equations now and we solve for x and y.

 

Subtracting 2x+y=25 from 2x+2y=32, we get y=7. Then we plug the y value into 2x+y=25 to get the value of x.

 

2x+y=25

2x+7=25

2x=18

x=9.

 

Therefore jelly beans cost $9 per kilogram and gummy worms $7 per kilogram.

 Jul 1, 2020

5 Online Users