+0  
 
+1
72
1
avatar

Tim bought some papayas and oranges from a fruit stall. 2 papayas cost as much as 6 oranges. He paid $19 for 5 papayas and 5 oranges. What was the cost of 1 papaya?

 Jan 16, 2022
 #1
avatar+138 
0

Given 1 papaya $x

So 1 orange: 2x / 6 = 1/3x

                     5x + 5/3x = 19

                           20/3x = 19
                                  x = 57/20

                              So $57/20 = $2.80

The cost of 1 papaya is $2.80

you should calculate carefully

 Jan 17, 2022

27 Online Users

avatar
avatar