+0  
 
0
77
2
avatar

250g block costs $5.90 how much would it coast in 700g?

 Aug 27, 2020
 #1
avatar+10 
0

The price of 1 gram is 5.90/250 = 0.02
0.02 * 700 = $14 

 Aug 27, 2020
 #2
avatar
0

[700 / 250] x 5.90 =$16.52 cost of 700 grams.

 

OR:

 

$5.90 / 250 =0.0236 cents per gram

0.0236 x 700g =$16.52 cost of 700 grams.

 Aug 27, 2020

30 Online Users

avatar
avatar