Questions   
Sort: 
Dec 30, 2013
 #41
avatar+118725 
0
Hi Random,
I am glad that you are still with me,

This was the question:
The bananas are bundled in nets of 2 (2 bananas per net)
The cost is $4.08 for a dozen. And I want 14 bananas.
a) How many nets make up a dozen bananas Your answer: 12/2 = 6 Perfect!
b) If r is the cost per net, what is r ? Your answer: Not so good
c) If n is the number of nets that I need to buy, what is n? Your answer: 7 good.


Your answer for part b
b) 14/4.08 = 1 banana
so 1 banana= 3.43
so 3.43 x 2 = $6.86 per net

Lets think about this.
If 1 banana was $3.43 then a dozen bananas would be $3.43 x 12 = $41.16 BUT a dozen bananas are only $4.08, so your $3.43 per banana can't be right.
Think about the words and use them to help you get these sorts of questions correct.
If you want dollars per banana You have 4.08 dollars per 12 bananas.
The per is the same as divide.
so you have
4.08/12 dollars per banana = $0.34 per banana = 34c each
check 12 x 34c = 408c = $4.08 so they must be 34c each!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I'll get back on track later but this is really important for you to know.
REMEMBER: It is "cost per item"
a) If I buy 250 lollypops for $10. How much are they each (Show your working - that is the important bit)
show me how you checked your answer
b) If I buy a dozen eggs for $6.48 How much is each egg (Show your working - that is the important bit)
show me how you checked your answer.

Please answer these 2 questions for me.
Dec 30, 2013
Dec 29, 2013
 #1
avatar+14 
+11
Dec 29, 2013
 #1
avatar
0
Dec 29, 2013

0 Online Users