Haha Ginger,
Maybe your comptometer needs repair LOL
This was an exercise in reading the question properly and you failed. :))
"which of the following is not a possible scenario "
Randall borrowed $850 from his parents to make some repairs on his car. He promised to repay the loan y giving his parents at least $94 from his paycheck each week. Assumming Randall sticks to his promise, which of the following is not a possible scenario for the amount of debt Randall has remaining?
850/94 = 9.0425531914893617 so it will take a maximum of 9 and a bit weeks to repay.
minimum repaid
1 week 94 maximum left to be repaid 850-94 = 756
2 weeks 188 maximum left to be repaid 756-94 = 662
3 weeks 282 maximum left to be repaid 662-94 = 568
4 weeks 376 maximum left to be repaid 568-94 = 474
5 weeks 376+94 = 470 maximum left to be repaid 474-94 = 380
6 weeks 470+94 = 564 maximum left to be repaid 380-94 = 286
7 weeks 564+94 = 658 maximum left to be repaid 286-94 = 192
8 weeks 658+94 = 752 maximum left to be repaid 192-94 = 98
9 weeks 752+94 = 846 maximum left to be repaid 98-94 = 4
A. After 5 weeks, Randall is $125 in debt. yes this is possible
B. After 6 weeks, Randall is $175 in sdebt. yes possible
C. After 7 weeks, Randall is $225 in debt. not possible
D. After 8 weeks, Randall is $75 in debt. not possible
So if Randall pays his parents back as aggreed, scenario C and D are not possible
This could have been done a lot quicker but I wanted to show you what was happening.