Oh that was a simple and small great solution!!
I actually did a long one using the Law of cosines
Since I have all three side lengths
therefore AB^2=AC^2 + CB^2 -2AC*BC*Cos(angle c)
i also got to the result 44.4
Not totally sure about this one, Nickolas, but I believe that the median of the data is the best measure of the center.....the data is skewed to the left [not symmetric] and if we use the mean, this will tend to "pull" the center of the data to the right because of the outlier
So....third answer
And you must key in the 176 on the numeric keypad. You can't use the row of numbers across the top.
.
The base area is just the area of a square = 0.9^2 = 0.81 ft^2
Nickolas.....we have four triangles comprising the sides
Their height = 4ft and their base = 0.9 ft
So....their total area = 4 (1/2) base * height = 4(1/2) (0.9) (4) = 2 (0.9)(4) = 8 (0.9) = 7.2 ft^2
So the toal suface area = [ 0.81 + 7.2] ft^2 = 8.01 ft^2
Distance from P to A = √ [(4-0)^2 + (2-0)^2 ] = √[16 + 4] = √20 = 2√5
Distance from P to B = √ [ (8- 4)^2 + (-1 - 2)^2 ] = √[ (4)^2 + (-3)^2] = √[16 + 9 ] = √25 = 5
Distance from P to C = √ [ (5 - 4)^2 + (4 - 2)^2 ] = √[ (1)^2 + (2)^2 ] = √ [ 1 + 4 ] = √5
So....the sum of the distances = 5 + 2√5 + √5
5 + 3√5
m = 5 n = 3
And their sum is 8
[Of much more interest would be to actually find the Fermat point.... I wonder if Wanda's "guess" is correct ??]
On a PC you would use:
Alt + 0176
Thats how you would make the degree (°) sign
Hope this Helps ;P
Nice work, hectictar!!!
You still should thank people for the time they have spent, even if you are sure their answer is incorrect!
A fish tank, in the shape of a rectangular prism with dimensions 70 centimeters by 44 centimeters by 38 centimeters, is 95% filled with water. A solid log is placed into the tank, sinks to the bottom, and makes water spill out. The log is shaped like a cylinder with a radius of 6 cm and a height of 57 centimeters.
Volume of log = \(\pi r^2h = 3.14*36*57=6443.28cm^3\)
Volume of fish tank = \(70*44*38 = 117 \;040 \; cm^3\)
Volume of tank not already filled with water = 5% * 111 040 = 5852cm^2
Amount that will flow over = 6443.28-5852 = 591.28 cm^3
Thanks hectictar
or should I say good Doggy
or good Puppy
lol
Thanks
Thanks Hiylink and sinclairdragon428
Sam's age = 2 years less than 3 times Kim's age
Sam's age = 3 * Kim's age - 2 years
Let x be Kim's age in years so that we can just say....
Sam's age = 3x - 2
To find the surface area we have to calculate every square in the problem and we only need to find the area of 1 square and then multily that area by how many squares there are
Formula for a rectangle/square \(Length * With = area\)
Now we know to make a square all sides must be the same lenght other wise it would be defined as a rectangle
so we can see that all sides are registering as 3 in the problem and inserting this for are lenght and height we get
\(3 * 3 = 9\)
Now we know the area of 1 square is 9
Multiplying that by how many squares there are \(9 * 6 = 54\)
So now we know the total surface area is 54in2
or other wise 6 * 3 * 3 = 54in2
Thank you!
We need to find the area of one square and multiply that by how many squares there are.
3*3(for the area of one)*6(amount of squares)
So 6*3*3 is the correct answer
60/19=3
1 + 2 + 2 + 2 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 4 + 4 + 5 + 5 + 5 + 6 + 6=60
Thanks Hectictar
Wow I will keep that trick in mind really useful Thanks!
If we made a list of every score, we would get this list:
0, 0, 1, 2, 2, 2, 3, 3, 3, 3, 3, 3, 4, 4, 5, 5, 5, 6, 6
mean = (0 + 0 + 1 + 2 + 2 + 2 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 4 + 4 + 5 + 5 + 5 + 6 + 6) / 19
What do you get if you calculate that?
You got to add all the scores together then divide it by the number of scores:
0 + 0 + 1 + 2 + 2 + 2 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 4 + 4 + 5 + 5 + 5 + 6 + 6 = 60
There are 7 scores
60 ÷ 19 = 3.157
The mean hockey score is 3.2
Hope this helps ;P
By the Pythagorean Theorem,
352 + ( CB )2 = 502
Subtract 352 from both sides of the equation.
( CB )2 = 502 - 352
Simplify the right side of the equation.
( CB )2 = 1275
Since CB is a length, take the positive square root of both sides.
CB = √[ 1275 ]
And we can simplify the radical.
CB = 5√[ 51 ]
To get an approximate solution, plug it into a calculator.
CB ≈ 35.707
sin( angle ) = opposite / hypotenuse
sin( C ) = 35 / 50
Take the inverse sine of both sides of the equation.
C = arcsin( 35 / 50 )
Plug arcsin(35/50) into a calculator to get...
C ≈ 44.427°
Thanks Guest!
91
because Average score= Sum of scores / Number of tests
so 91+45+48+56 / 4 = 60
Update:
The answer is 8.8 g/cm³
The answer is 591.28
Edit: I apologize for not saying "Thank you" even if your answer is wrong or correct. Thank you for taking the time to read my question and responding. I'm still new to this website. So, I don't know how to respond to your guys responses. I'm sorry if I disrespected anyone by not saying "Thank you." But I do mean it, I'm so sorry I feel bad for it.
70*44*38=117,040
117,040*0.95=111,188
6^2=36
36*3.14=113.04
113.04*57=6,443.28
111,188-6,443.28=104,744.72cm^2
Hope that helped!